Která masáž vám pomůže, když pracujete u počítače?

12.06.2023
Jedna z nejdůležitějších věcí, které chci o každém z mých klientů ještě před masáží vědět, je to, jakou dělají práci. Nejde mi o to, abych znala vaši funkci v zaměstnání. Chci vědět, čím si ničíte záda, čím si huntujete tělo. Co je to, co děláte celý den, a tajně doufáte, že se to na vás nepodepíše.

Takže, s čím přicházíte, pokud pracujete v kanceláři u počítače?

Potíže typické pro tuto práci jsem popisovala v článku Jak se vám pracuje u počítače

V tom lepším případě cítíte, že vás trochu bolí záda, je to nepohodlné ale snesitelné. Taky jste často unavení a hlava je nějaká moc těžká. A krk by potřeboval protáhnout a uvolnit. Pak je pro Vás zřejmě optimální aromamasáž. Aromatické oleje si můžete vybrat podle vlastního přání a potřeby. Takové, které uvolňují napětí svalů a zmírňují bolesti, nebo takové, které podpoří psychické uvolnění a odpočinek.

Aromamasáž nebo klasickou masáž také využijete pro nohy, pokud je máte stálým sezením trošičku oteklé a cítíte, že žilní návrat není nic moc. Nebo pokud pozorujete, že i krátká procházka nebo chůze do schodů je pro vaše nohy poněkud namáhavá a prostě to není ono.

A co ruce? Hlavně pravá ruka práci u počítače odnáší pořádně. Kvůli myši trpí od konečků prstů až po lopatku. Od kolečka myši bolí prsty. Od toho, jak s myší jen tak maličko posunujete po stole, se může ozývat zápěstí nebo loket. A od těch větších pohybů se ozývá rameno, ale hlavně lopatka. Někdy možná máte pocit, že pod lopatkou snad něco máte a ono to tam tlačí. Pro tyhle případy se hodí důkladná aromamasáž rukou a lopatek. Hned se vám bude líp spát i pracovat. Tuhle masáž lidi podceňují a moc ji nevyužívají, ačkoli právě masáž rukou by při práci u počítače měli absolvovat pravidelně, podobně jako návštěvu u kadeřníka.

V horším případě je vaše práce hlavně stresující. Takže vás z ní nejvíc bolí hlava a krk je tak napnutý, že ji sotva unese. Možná máte pocit, že snad už máte těžké i myšlenky, a nemůžete pořádně spát. Mohou vás taky bolet oči od věčného čtení z monitoru. Velmi příjemnou úlevu nabízí indická masáž hlavy a šíje. Začíná na zádech už uprostřed hrudníku, postupuje na ramena a šíji, pak se masíruje hlava v oblasti vlasů (ano, i tam se provádí masáž). A následuje masáž obličeje a překvapivě i uší. Především za krkem a na spáncích většinou ucítíte výrazné uvolnění.

Už mnoho klientek mi řeklo, že před masáží je bolela hlava a očekávaly, že do večera přijde migréna, ale po masáži je bolest hlavy opustila a žádná migréna se nekonala. To mi udělalo velikou radost.

Pokud ale hlava až tak moc nebolí, spíš se chcete jen uvolnit a relaxovat, vypnout a zbavit se stresu, tak by se pro vás mohla hodit některá z relaxačních masáží – třeba Breussova masáž. Při ní možná na chvíli i usnete. A proč ne? Při masáži klidně můžete spát. Vždyť spánek a odpočinek si zasloužíte.

A jak na tom jste, když už v té práci vysedáváte opravdu tak dlouho, že se vám i těžko vstává ze židle? Třeba patříte k těm, co dávno neměli dovolenou a mají práce poslední dobou nad hlavu. Vaše tělo je celé ztuhlé a rozlámané. Víte dobře, že kdybyste pravidelně cvičili, tak tyhle potíže nemáte. Ale kdy cvičit, když jste v práci od nevidím do nevidím, že? A stejně, když se vrátíte domů, tak jste tak vyřízení, že je načase rovnou padnout do postele. Pak to chce masáž poněkud důkladnější. Hloubková masáž deep tissue bude nejspíš pro vás to pravé. Sice si u ní nezdřímnete, ani si moc neodpočinete. Když potřebujete uvolnit svaly, které jsou hodně zatuhlé, tak relax fakt moc nečekejte. Zato můžete čekat, že se vám po masáži opravdu citelně uleví.