Zubař a masáž

02.01.2024

Návštěva zubaře nepatří zrovna mezi mé oblíbené. Osobně se tam hodně bojím. Ale, stejně jako ostatní, se tomu občas nevyhnu. A moji klienti také ne. Takže se tu a tam stane, že někdo zruší objednanou masáž, protože ho bolí zub nebo je po zubařském zákroku. A jiný si plánuje návštěvu zubaře i masáž na jeden den, protože už si vzal volno v práci. 

Jak jdou masáže a zubař dohromady? Záleží na tom, co vás u zubaře čeká.

Preventivní prohlídka

Pokud jdete jen na pravidelnou preventivní prohlídku, na které vás nečeká žádné ošetření zubu, a nic vás nebolí, můžete se klidně objednat na masáž v tentýž den. Počítejte s tím, že se v čekárně třeba zdržíte, nebo bude komplikovaná doprava, takže si radši nechte hodinu rezervu. Najezte se hned po návštěvě ordinace, ať se jídlo trochu slehne a nejdete na masáž s plným žaludkem. Masáž je výhodnější po prohlídce u zubaře. Když byste šli nejdřív na masáž a pak teprve k lékaři, je možné, že tam trochu ztuhnete a uvolňující efekt masáže a zklidnění se vytratí.

Oprava zubu

Tady se situace může dost lišit. Jedná se o nekomplikovanou opravu plomby nebo třeba jen nasazení korunky? Pak hurá na masáž.

Nebo je to rozsáhlá oprava s několika umrtvovacími injekcemi? Aspoň den dva s masáží počkejte. Obecně není masáž vhodná, pokud zub nebo dáseň po zákroku ještě bolí.

Implantát

Zásah do čelisti v podobě vsazení čepu není legrace. Takový zákrok vyžaduje dostatečně dlouhou rekonvalescenci. Aspoň dva týdny bych doporučovala počkat. Ale lepší je poradit se s lékařem. 

V případě bolestí zad, které už chcete řešit, můžeme masáž zkrátit a provést vsedě, aby nedocházelo k tak velkému překrvení dásně a čelisti. Zavolejte a domluvíme se na co nejšetrnějším postupu právě pro vás.

Trhání zubu

Tady vidím jednoznačnou stopku minimálně na týden. Rána po vytrženém zubu je otevřená, snadno by mohla při masáži začít krvácet. Pokud je rozsah zákroku větší, máte modřiny na tváři nebo stehy v dásni, počkejte s masáží dva týdny.

Zánět zubu

Je stav akutní? Berete právě kvůli zánětu antibiotika? Počkejte na dobu, kdy doberete léky. Pokud se zánět zklidní a zub nebude bolet, na masáž můžete vyrazit. Někdy je léčba takového zubu na celé měsíce, takže to by se zase mohl zhoršit stav vašich svalů. Proto je dobré prokládat masáže mezi zákroky tak, abyste masáž volili vždy v době, kdy zub bude v co největším klidu. 

Opět platí – zavolejte mi, domluvíme se podle vašich potřeb.

Dentální hygiena

Po dentální hygieně můžete na masáž bez obav vyrazit. 

Spojujete si někdy návštěvu hygienistky s preventivní prohlídkou či dokonce s plánovanou opravou zubu? Už jsem takhle byla víckrát v zubařském křesle třeba dvě a půl hodiny. Z toho jsem byla úplně zdřevěnělá. Bolely mě i nohy. Ale hlavně mi zatuhnul krk a od něj rozbolela hlava. Zubní zákroky mě opravdu hodně stresují. 

Po takovém zážitku masáž vyloženě doporučuju. Ideálně ještě v tentýž den anebo den následující. A kterou masáž si zvolit? Vhodná je aromamasáž zad a šíje. A úplně nejlíp se hodí indická antistresová masáž šíje a hlavy. Zaměřuje se právě na ty části těla, které dlouhým pobytem v zubařském křesle utrpěly. Jen mi před masáží povězte, po jakém zákroku přicházíte.

Tak vida, jsou situace, kdy zubař a masáž spolu skutečně ladí.